

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Settling Time | 14 µs |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Reference Type | External |
Stock: 82
Distributors
pcbx
Unit Price$10.84323
Ext.Price$10.84323
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.84323 | $10.84323 |
| 10 | $8.61391 | $86.13910 |
| 25 | $8.15541 | $203.88525 |
| 50 | $7.72131 | $386.06550 |
| 100 | $7.44495 | $744.49500 |
| 300 | $7.20732 | $2162.19600 |
| 500 | $6.97734 | $3488.67000 |
